• Home
  • /
  • Choroby
  • /
  • Zgaga i niestrawność. Jak sobie z nią radzić? Naturalne sposoby i sprawdzone lekarstwa

Zgaga i niestrawność. Jak sobie z nią radzić? Naturalne sposoby i sprawdzone lekarstwa

Dolegliwości związane z układem trawiennym to powszechny problem wielu z nas, dlatego może tak często bagatelizowany i traktowany jak coś, czego nie można w żaden sposób uniknąć. Tymczasem bóle brzucha, biegunki, zaparcia, zgaga i inne objawy ze strony układu pokarmowego to informacja od organizmu dla nas, że z naszym żywieniem jest coś nie w porządku. Warto posłuchać tego głosu rozsądku i pomyśleć o leczeniu przyczyny, a nie tylko skutków.

Niestrawność czy zgaga? Naucz się je odróżniać

Niestrawnością nazywamy ogół objawów związanych z dyskomfortem w układzie pokarmowym, do którego należy również zgaga – uczucie palenia w przełyku oraz charakterystyczny ból za mostkiem, który dotyka nas głównie po przejedzeniu. Zgaga jest więc jednym z symptomów niestrawności, ale nie jedynym. Innymi może być wymieniona przez nas wcześniej biegunka, zaparcia, bóle brzucha itd.

Zgaga – potencjalne przyczyny problemu

Zgaga najczęściej dotyka nas do przejedzeniu – kiedy żołądek jest przepełniony do granic możliwości, kwas żołądkowy znajduje ujście w naszym gardle, wywołując palący ból, a czasem również cofanie się treści pokarmowej. Zgaga jest również popularną dolegliwością przyszłych mam, ponieważ wywołują ją hormony ciążowe.

U części osób zgaga pojawia się również po zjedzeniu niezdrowej, przetworzonej żywności – pełnej cukru, konserwantów, złych tłuszczów i polepszaczy. Zgaga może też pojawić się po zjedzeniu rzeczy kwaśnych lub pikantnych, które mogą wzmagać produkcję kwasu żołądkowego.

Naturalne sposoby na niestrawność

Przede wszystkim należy unikać przyczyn zgagi – unikać przejedzenia, jeść zdrowo i pełnowartościowo oraz unikać potraw, które nam szkodzą. Jeśli już zgaga się pojawi, warto pić herbatki wspomagające trawienie (np. zieloną, z kopru włoskiego, z rumianku) z dodatkiem imbiru, wypić napar z siemienia lnianego oraz soku z aloesu. Zmniejszyć palenie w przełyku powinno również chude mleko, do 1,5% tłuszczu. Po posiłku warto się nie schylać, nie leżeć na płasko (wyżej podniesiona głowa), pójść na dłuższy spacer. Nie popijać też bezpośrednio posiłków, nawet wodą mineralną, bo to wydłuża proces trawienia i rozwadnia kwas żołądkowy.

Leki na zgagę

W aptece znajdziemy wiele leków na zgagę dostępnych bez recepty, które warto mieć w domu, na tzw. czarną godzinę. Jeśli jednak mimo zmian nawyków żywieniowych zgaga powraca i łatwo nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza, który znajdzie przyczynę problemu i może wprowadzić leczenie farmakologiczne tej dolegliwości.