Zapalenie zatok

Każdy, kto choć raz doznał zapalenia zatok, na pewno nigdy nie pomyli tej choroby z inną. Niestety, raz złapane zapalenie zatok lubi powracać, dlatego warto poznać skuteczne metody leczenia oraz zawsze trzymać w domowej apteczce przynajmniej jeden dobry lek na zatoki.

Charakterystyka zapalenia zatok, czyli jak do tego dochodzi?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że leczenie zatok jest bardzo ważne. Nie ze względu na poprawę naszego samopoczucia, ale głównie z tego powodu, że niedoleczone zatoki wiążą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Może dojść do zapalenia nerwu wzrokowego lub zapalenia opon mózgowych czy powstania ropnia mózgu.

Zapalenie zatok występuje, gdy infekcja górnych dróg oddechowych jest nieprawidłowo leczona, przedłuża się, lub gdy chory ma wady anatomiczne, które temu sprzyjają. Każda infekcja obejmująca górne drogi oddechowe jest związana z wystąpieniem obrzęku błony śluzowej nosa i zatok. Jeśli ten stan się przedłuża, to może dojść do powstania nadkażenia bakteryjnego, a w konsekwencji zapalenia zatok.

Domowe sposoby leczenia zapalenia zatok

Zapalenie zatok jest bardzo nieprzyjemne. Chory musi walczyć nie tylko z uciążliwym katarem, zatkanym nosem i problemami z oddychaniem, ale również z bólem głowy, zatok, osłabieniem, brakiem apetytu i ogólnym złym samopoczuciem. W takiej sytuacji warto sięgnąć nie tylko po skuteczne leki na zapalenie zatok, ale również skorzystać z domowych metod, które wspomogą nas w walce z chorobą.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie inhalacji parą wodną, która pomoże nam pozbyć się kataru. Do tego celu można wykorzystać specjalne urządzenie lub po prostu garnek z wrzątkiem i np. olejkami eterycznymi. Natomiast przed snem należy wypić kufel grzanego ciemnego piwa i dobrze wygrzać się po kołdrą. Przy tej metodzie należy liczyć się z tym, że rano możemy obudzić się w nieco niekomfortowych warunkach, ponieważ cała wydzielina z nosa najprawdopodobniej znajdzie się na poduszce. Z tego też powodu warto się zabezpieczyć, kładąc na przykład ręcznik na poduszkę.

Leczenie specjalistyczne – Sinupret na przewlekły stan zapalny górnych i dolnych dróg oddechowych

Poza domowymi sposobami należy sięgnąć po leki na zatoki dostępne bez recepty np. w aptece e-Ziko. Polecamy Sinupret, czyli krople lub tabletki przeznaczone do leczenia przewlekłego stanu zapalnego nosa i zatok. Lek rozrzedza zalegającą wydzielinę, skutecznie odtyka nos, ułatwiając oddychanie i uwalniając od bólu zatok i głowy. Sprawdź ofertę na stronie http://www.e-zikoapteka.pl/sinupret-50draz.html

Kiedy należy udać się do lekarza?

Leczenie lekami farmakologicznymi i domowymi sposobami powinno przynieść poprawę w ciągu maksymalnie 4-5 dni. Jeżeli tak się nie stanie, ból zatok i złe samopoczucie będzie nadal takie samo jak na początku leczenia, to należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Możliwe, że w takim przypadku będzie konieczne podanie antybiotyków.