Wakacje pod gruszą. Co robić w przypadku użądlenia lub ukąszenia?

Słońce, plaża, turkusowa woda i mnóstwo wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi – to zazwyczaj pierwsze nasze skojarzenia z wakacjami, które na szczęście już wkrótce na dobre się rozpoczną. W czasie urlopu jednak mogą pojawić się sytuacje niepożądane, na które jesteśmy narażeni w szczególny sposób, kiedy spędzamy wakacje na łonie natury. Użądlenia przez owady i ukąszenie przez węże – co robić w takich wypadkach?

Użądlenia przez owady – uważaj na uczulenia!

W Polsce mogą nas użądlić pszczoły, osy, szerszenie oraz (uwaga!) trzmiele. Najbezpieczniejszym owadem jest pszczoła, ponieważ może ona nas użądlić jedynie raz – w przypadku pozostałych owadów jeden może nas użądlić wielokrotnie, aż do wyczerpania wszystkich zapasów jadu. Pojedyncze ugryzienia (o ile nie jesteśmy uczuleni) zazwyczaj są niegroźne – pojawia się ból, miejscowy obrzęk, zaczerwienienie, często swędzenie. Jednak ugryzienia gromadne oraz uczulenie może wiązać się z ogromnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Po ugryzieniu należy więc się obserwować i jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak najszybciej udać się do lekarza.

Po użądleniu: delikatnie wyjmujemy żądło podważając je końcem szpilki, miejsce użądlenia umyć wodą z mydłem i przyłożyć zimny układ.

Kiedy do szpitala: użądlenie niemowląt lub małych dzieci, podejrzenie wystąpienia reakcji alergicznej, użądlenia gromadne (powyżej kilkudziesięciu), użądlenia w miejscach newralgicznych (szyja, jama ustna i język, głowa).

Ukąszenia przez węże – co zrobić?

W Polsce występuje jeden gatunek jadowitego węża – jest to żmija zygzakowata. Każdy powinien potrafić ją rozpoznać. Ukąszenia są rzadkie, dochodzi do nich najczęściej podczas wycieczek do lasów. Żmija lubi miejsca nasłonecznione i podmokłe. Gad ten nie należy do zwierząt agresywnych, ukąszenia są zawsze wynikiem konieczności – np. nadepnięcia zwierzęcia. Podczas wypadów do lasu konieczne jest więc ubranie właściwego obuwia z grubą podeszwą, sięgające za kostkę. Mimo że śmiertelność po ugryzieniu żmij szacuje się na 1% nie należy jej lekceważyć. Po ukąszeniu może pojawić się szereg dolegliwości – silny ból, szybko narastający obrzęk, nadmierna potliwość, drgawki, wybroczyny, ogólne złe samopoczucie, omdlenia.

Po ukąszeniu: niezwłocznie wezwać karetkę oraz uspokoić ugryzionego (ruch przyśpiesza rozprzestrzenianie się jadu), zapewnić odpowiednią pozycję (miejsce ugryzienia niżej niż serce), a ranę przemyć wodą z mydłem. Nie nacinać rany, nie wysysać jadu, nie przemywać spirytusem, raczej nie stosować opaski uciskowej.

Kiedy do szpitala: natychmiast.

Zarówno w przypadku ukąszeń, jak i użądleń, ogromne znaczenie ma również wiek osoby poszkodowanej – niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze są szczególnie narażone na problemy zdrowotne wynikające z w/w sytuacji. W ich przypadku prawie zawsze istnieje konieczność zgłoszenia się do lekarza w celu wykluczenia zagrożenia. Warto mieć to na uwadze.

Sprawdź preparaty odstraszające owady oraz te potrzebne po użądleniu >>