• Home
  • /
  • Choroby
  • /
  • Trądzik różowaty – objawy oraz sposoby leczenia

Trądzik różowaty – objawy oraz sposoby leczenia

Według danych The National Rosacea Society, trądzik różowaty jest schorzeniem, które może dotykać około 10% światowej populacji. Najbardziej narażone są osoby pomiędzy 25 a 35 rokiem życia, a także nieco starsze – pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Należy dodać, że jest to choroba przewlekła, która może być bardzo uciążliwa.

Objawy trądziku różowatego

 

Trądzik różowaty (łac. rosacea) to schorzenie, które dotyka przede wszystkim osoby w wieku dojrzałym i powoduje zapalenie skóry (dermatoza). Zmiany skórne dotyczą przede wszystkim twarzy. W obrębie czoła, nosa, policzków i podbródka pojawiają się często bardzo nieestetyczne rumienie, grudki i krostki. Rzadziej tego typu zmiany występują na dekolcie, szyi lub w owłosionej części głowy. Niestety, czasami zdarza się również, że trądzik różowaty atakuje górną część tułowia.

Specjaliści z amerykańskiej organizacji The National Rosacea Socjety (NRS) dokonali klasyfikacji różnych postaci trądziku różowatego: grudkowo-krostkowy (rumień, obrzęk twarzy i krosty), przerostowo-naciekowy (zaawansowana postać, najczęściej zmiany na nosie i podbródku), rumieniowo-teleangiektatyczny (powracający rumień, a także pajączki na skórze – mocno rozszerzone naczynia krwionośne) i oczny (pieczenie i swędzenie oczu, zapalenie spojówek, wysoka wrażliwość na światło).

 

Tak naprawdę może być wiele różnych przyczyn tej choroby. Najczęściej wymienia się łojotok, intensywne promieniowanie UV, zaburzenia hormonalne, zakażenie bakteryjne, zaburzenia w pracy układu pokarmowego, a nawet wpływ długotrwałego stosowania sterydów. Specjaliści nie wykluczają również genetycznych uwarunkowań do zapadania na trądzik różowaty.

 

 

Jak leczyć trądzik różowaty?

 

Leczenie trądziku różowatego nie jest łatwe i wymaga kompleksowego działania. Przede wszystkim konieczna jest pielęgnacja skóry odpowiednimi kosmetykami. Najczęściej stosuje się preparaty hipoalergiczne, pozbawione alkoholu, oparte tylko na naturalnych składnikach.

Niestety, konieczne jest również leczenie farmakologiczne. Lekarze najczęściej przepisują antybiotyki doustne (metronidazol, tetracykliny) oraz przeznaczone do smarowania miejsc zmienionych chorobowo (tetracykliny, erytromycyna lub metronidazol), co pozwala ograniczyć zapalenie skóry. Czasami stosowane są również doustne retinoidy oraz preparaty rutyny, które zmniejszają łojotok i uszczelniają naczynia krwionośne. Niekiedy leczenie farmakologiczne wspierane jest albo terapią z użyciem lasera, szczególnie przy zmianach rozrostowych, albo wykonywane są zabiegi chirurgiczne oraz dermabrazja.

Trądzik różowaty to schorzenie, które może nie tylko znacznie obniżyć komfort codziennego funkcjonowania, ale również może być przyczyną obniżenia samooceny. Oprócz leczenia, ważna jest także profilaktyka (np. rezygnacja z ostrych przypraw lub z przebywania na słońcu). Pozwoli to uniknąć trwałych zmian skórnych i będzie skutecznym wsparciem terapii farmakologicznej.