Suplementy diety – warto czy nie warto?

Tabletki takie bardzo nas kuszą – bo przecież nie ma nic prostszego, niż połknięcie takiej kapsułki prawda? Czy warto stosować preparaty na odchudzanie jest tematem spornym. Każda z nas ma inne zdanie na ten temat. Jak podejść do tej sytuacji?

Tabletki to nie wszystko…

Wiele kobiet rozpoczyna dietę od wizyty w aptece – kupują dobre preparaty na odchudzanie, ponieważ planują zrzucić parę kilogramów. Oczywiście, to jest zła droga, o czym informują nas nawet producenci na opakowaniach tych suplementów  – tabletki powinny jedynie  wspomagać zbilansowaną dietę i zdrowy tryb życia. Na pierwszym miejscu stawiamy więc zdrowe odżywianie, sport i codzienną pielęgnację. Kiedy już zaczniemy, możemy myśleć o dalszych krokach – którymi mogą, choć nie muszą być suplementy diety.

Suplementy diety – czy działają?

Warto wiedzieć, czym różni się suplement diety od leku. Aby wprowadzić lek na rynek, jego producent musi udowodnić jego skuteczność. W przypadku suplementów nie ma tego obowiązku – nie są one często więc przebadane. Nie oznacza to oczywiście, że są toksyczne, ale ich pozytywnego działania na nasz organizm nikt nie udowodnił. Jednak warto zauważyć, że większość suplementów oparta jest o witaminy i składniki mineralne, których potrzebuje nasz organizm. Mogą nam więc pomóc w walce z kilogramami, choć na pewno nie zaszkodzą.

Preparaty na odchudzanie – jaki wybrać?

Suplementy diety warto wybrać biorąc pod uwagę nasze konkretne problemy i zapotrzebowanie. Możemy mieć problem z zaparciami, podjadaniem, z trawieniem – warto wybrać więc lek, który uderza w konkretny problem. Starajmy się nie kierować kolorowym opakowaniem i reklamą w szklanym ekranie. Przed ostatecznym wyborem dobrze poprosić o pomoc farmaceutę lub podpytać znajomych o ich wybór. To podstawy dobrej decyzji.

 

Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Suplementy diety i preparaty na odchudzanie nie są wydawane na receptę. Co nie oznacza, że przed ich spożyciem nie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Dla przykładu – te z magnezem i wapniem mogą zaszkodzić osobom z nadciśnieniem czy problemami ze stawami. Dlatego jeśli cierpisz na jakąś dolegliwość, jesteś w średnim lub starszym wieku, nie ryzykuj. Może to Ci przynieść więcej szkody niż pożytku.

Otyłość to plaga naszych czasów. Ze względów zdrowotnych i estetycznych staramy się zmienić swoje nawyki i cieszyć pięknym, zadbanym ciałem. Szukając sposobów na odchudzanie, warto zaczynać od źródeł problemu. Powodem kłopotów z nadwagą jest nieodpowiedni stosunek do jedzenia, brak aktywności fizycznej, problemy ze zdrowiem. To je powinniśmy wyeliminować w pierwszej kolejności, a preparaty na odchudzanie traktować jedynie jako dodatek. Dzięki temu mamy dużą szansę schudnąć i zmienić swoje życie.