Suplementy diety dla kobiet w ciąży

W organizmie ciężarnej zachodzi wiele zmian, które rozpoczynają się już od momentu zajścia w ciąże. Ciało potrzebuje większej ilości składników odżywczych, by zapewnić zdrowie przyszłej mamie oraz odpowiednie środowisko do rozwoju dla dziecka. Dostarczenie wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem jest bardzo trudne, a w zasadzie niemożliwe. Dlatego zażywanie odpowiednich suplementów diety w ciąży jest konieczne.

Suplementy diety dla kobiet w ciąży posiadają specjalnie opracowany skład, który jest gwarancją tego, że zarówno matka, jak i jeszcze nienarodzone dziecko dostaną wszystkie niezbędne składniki, witaminy i mikroelementy, tak istotne dla ich zdrowia i rozwoju. Suplementy diety dla przyszłych matek zdecydowanie różnią się od innych suplementów diety. Przede wszystkim ilością danych składników, która w tym przypadku jest o wiele większa, a także rodzajem zawieranych witamin.

Trzeba jasno podkreślić, że kobiety ciężarne nie mogą zastępować specjalnych suplementów diety dla kobiet w ciąży innymi suplementami wielowitaminowymi. Dlaczego? Z jednego, ale bardzo istotnego powodu. W preparatach przeznaczonych ogólnie dla osób dorosłych znajduje się witamina A w dużej ilości, której nadmiar jest niewskazany w ciąży, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia płodu, ponieważ witamina ta działa toksycznie na rozwijające się dziecko. Nadmiar tej witaminy może doprowadzić do powstania wodogłowia, małogłowia, wad wrodzonych twarzoczaszki, czy chorób układu krążenia. Specjalne suplementy dla kobiet spodziewających się dziecka (np. Pregna Plus) tej witaminy nie zawierają, a przy tym posiadają wszystkie inne niezbędne składniki w optymalnych ilościach.

Suplementy podczas karmienia piersią

Młode mamy powinny zwrócić uwagę także na inne witaminy. Podczas karmienia piersią zaleca się, aby nie tylko matka przyjmowała specjalne preparaty multiwitaminowe, ale również, aby dziecko otrzymywało kapsułki lub krople z witaminą D+K. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym stosuje się inny suplement, czyli samą witaminę D. Natomiast o zastosowaniu konkretnej suplementacji u dzieci karmionych mieszanie (trochę piersią, trochę sztuczną mieszanką), zawsze decyduje lekarz.

Jeden suplement na okres ciąży i karmienia piersią

W aptekach można kupić nowoczesne preparaty przeznaczone do stosowania zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Przykładem takiego produktu jest suplement diety OMEGAMED Pregna DHA. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ponieważ raz wybranego preparatu nie trzeba zmieniać po urodzeniu dziecka, ale również niezwykle istotne, gdy mama jeszcze karmiąca piersią swoje pierwsze dziecko jednocześnie spodziewa się już drugiego potomka.