Rozstępy – czy krem na blizny pomoże?

Faktem jest, że dużo również zależy od uwarunkowań genetycznych – jeśli mają je Twoja mama i babcia, bardzo prawdopodobne, że Ciebie też będzie dotyczyć ten problem. Lepiej jednak spróbować im przeciwdziałać, niż siedzieć z założonymi rękami. Kremy na rozstępy dostępne są niemal w każdej aptece i drogerii. Jak wybrać dobry? I co najważniejsze, czy pomoże?

Gdzie występują rozstępy i dlaczego tak powstają?

Rozstępy powstają w wyniku nieprawidłowego działania białek – dysfunkcja elastyny i kolagenu sprawia, że skóra staje się bardzo krucha i ulega rozerwaniu, zostawiając na naszym ciele nieestetyczne blizny. To problem hormonalny, ale również zmiennej masy ciała, które przeciążają naszą skórę.

Rozstępy mogą występować w różnych miejscach:

  • Rozstępy na piersiach – pojawiają się najczęściej u kobiet w ciąży oraz nastolatek, które szybko dojrzewają, a skóra nie nadąża za tymi zmianami. Blizny pojawiają się promieniście od sutka.
  • Rozstępy na pośladkach – często u kobiet i u mężczyzn, u których w krótkim odstępie czasu wzrosła waga. Rozszerzona skóra nie wytrzymuje i pojawiają się rozstępy na pośladkach i biodrach.
  • Rozstępy na brzuchu – są zmorą głównie kobiet w ciąży, choć nie tylko. W tym okresie kobiecy brzuszek gwałtownie rośnie, co sprzyja pojawiania się blizn.
  • Rozstępy na udach – szczególnie w górnej partii ud, przy biodrach oraz na wewnętrznej ich stronie. Dotyczą kobiet i mężczyzn w każdym wieku, powstają zazwyczaj po przytyciu.

Kremy na rozstępy – warto stosować?

Warto wiedzieć, że dojrzałego rozstępu (takiego, który zrobił się biały) nie da się całkowicie wyeliminować, chyba że chirurgicznie. Krem na blizny pozwalają zredukować ich wielkość i wyrównać koloryt, dzięki czemu nie są one aż tak widoczne dla oka, choć nadal wyczuwalne w dotyku. Oczywiście tylko bardzo dobre kremy, systematyczna pielęgnacja, masaże i specjalistyczne zabiegi pozwalają nam osiągnąć taki efekt. Wymaga to więc wiele systematyczności, zaparcia i środków finansowych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zagrożenie pojawieniem się rozstępów można łatwo przewidzieć – jesz więcej, jesteś w ciąży, masz ubogą dietę, masz je w genach. Dlatego jeśli jeszcze się nie pojawiły, dbaj o siebie. Zrównoważona dieta pełna witamin, masaże skóry i dobrej jakości kremy to podstaw działań. Pamiętaj, że dobry krem na rozstępy nie musi kosztować majątku, ale musi spełniać swoje zadanie. Warto poświęcić trochę czasu i znaleźć najlepszy, na jaki możemy sobie pozwolić. Dzięki temu mamy pewność, że zrobiłyśmy wszystko co się da, żeby zapobiec ich powstawaniu.