• Home
  • /
  • Porady
  • /
  • Pielęgnacja noworodka i niemowlaka – jakie kosmetyki dla dzieci?

Pielęgnacja noworodka i niemowlaka – jakie kosmetyki dla dzieci?

Pielęgnacja niemowląt to temat, który rodzi wiele pytań u każdej przyszłej mamy. To jeden z zabiegów, które będziemy przy maluchu robić codziennie, oprócz oczywiście karmienia i zabawy. Pielęgnacja dzieci pozwala im na optymalny rozwój i uniknięcie wielu chorób i przykrych dolegliwości. Jakie kosmetyki dla dzieci używać? Czy stosować się do zaleceń naszych mam i babć, czy korzystać z nowocześniejszych metod? Sprawdźmy jak dobrze pielęgnować malucha.

Codzienne kąpiele – tak czy nie?

Obecnie nie zaleca się kąpieli noworodka od razu po porodzie. Warto odczekać kilka dni ze względu na fakt, że skóra malucha po porodzie pokryta jest mazią płodową, która zawiera cenne dla jego skóry składniki odżywcze. Najlepiej więc dziecko wykąpać po powrocie do domu – szczególnie, że pierwsza kąpiel to wyjątkowa chwila, czas relaksu, który powinien maluchowi kojarzyć się z przyjemnością i bezpieczeństwem. Później niemowlę można kąpać codziennie (jako wyciszający rytuał, czas z tatą), ale można robić to również spokojnie co 2-3 dni. Do kąpieli do 6 miesiąca poleca się specjalne wiaderka dla niemowląt, ale można też od początku korzystać z wanienki.

Jakie kosmetyki do kąpieli?

Pielęgnacja dzieci to ważny temat, dlatego półki w drogeriach wręcz uginają się pod ciężarem kosmetyków dla dzieci. Nie wszystkie są Ci jednak potrzebne. Niemowlę przez pierwsze 2 tygodnie najlepiej myć tylko wodą – ze względu na wspomnianą maź płodową, która przykryta olejkiem czy kremem może zadziałać negatywnie na skórę. Nie widać jej, ale nadal jest ona w jej porach. Później można używać delikatnych środków do kąpieli dla niemowląt. Jeśli maluch ma suchą skórę, można dodać do wody kilka kropel olejku (kokosowego, ze słodkich migdałów) lub oliwki. Alternatywą jest delikatne smarowanie malucha przed snem – ważne, żeby nie była to wielka ilość.

Pielęgnacja niemowląt – oczka, dziąsła, uszy i włosy

Oczka trzeba przemywać codziennie roztworem z soli fizjologicznej, zaczynając od wewnętrznej strony i przecierając delikatnie do krawędzi. Do każdego oczka należy użyć osobnego wacika, żeby nie przenieść choroby na drugie oko, gdyby coś zaczęło kluć się w pierwszym. Warto przemywać też jamę ustną malucha – przede wszystkim dziąsła i język – do tego wystarczy nawinąć na palec wskazujący jałowy gazik i delikatnie przetrzeć. Dzięki temu w przyszłości będzie łatwiej nam też nauczyć dziecko mycia zębów. W uszkach należy myć tylko zewnętrzną część – nie wkładamy nic do środka! Głowę i pierwsze włoski masujemy szczoteczką z miękkim włosiem. Należy też pamiętać o regularnym obcinaniu paznokci, żeby maleństwo nie drapało sobie buzi.

Pielęgnacja niemowląt – co z tą pupą?

Odparzenia na pupie to zmora rodziców. Aby jej uniknąć konieczne są częste zmiany pieluszki, regularne wietrzenie pupy i jak najlepsze pieluszki – im mniej w nich szkodliwej chemii, tym lepiej. Warto wziąć pod uwagę wybór pieluszek ekologicznych lub wielorazowych. Jeśli stawiamy na klasyczne rozwiązanie, konieczne jest smarowanie pupy dziecku podczas każdej zmiany pieluszki, specjalnym środkiem do tego przeznaczonym. W przypadku pieluch wielorazowych, nie musimy tego robić.

Pielęgnacja dzieci to wyzwanie dla początkujących rodziców, ale bez obaw – szybko poznacie jej tajniki. Warto mieć pod ręką odpowiedniepreparaty i kosmetyki dla dzieci, niezbędną wiedzę oraz dużo miłości i cierpliwości. Powodzenia!