• Home
  • /
  • Porady
  • /
  • Opalanie – wady i zalety. Kiedy jest bezpieczne?

Opalanie – wady i zalety. Kiedy jest bezpieczne?

Bezpieczne opalanie to mit? Niezupełnie. Każda ekspozycja na słońce niesie ze sobą pewne ryzyko, ale odpowiednio ograniczone, pozwoli nam na niemal beztroską radość z plażowania. I choć każdego roku różne media przypominają nam o tym, jak opalać się bezpiecznie, warto powtórzyć sobie te informacje jeszcze raz przed sezonem. Kremy z filtrem to jedno. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Czym grozi opalanie?

Zanim przejdziemy do konkretów, zacznijmy od początku – czy rzeczywiście powinniśmy bać się promieni słonecznych? Niestety tak. Promienie UVA przenikają do głębokich warstw skóry i uszkadzają komórki DNA. Powoduje to nie tylko oparzenia słoneczne i zmarszczki (aż 80% z nich powstaje przez nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne!), ale może i doprowadzić do powstania nowotworów skóry, w tym tego najgroźniejszego – czerniaka. Beztroskie opalanie ma więc konsekwencje nie tylko estetyczne (szybsze starzenie), ale i niesie ze sobą poważne ryzyko zdrowotne.

Lubisz opalanie? Badaj się regularnie

O swoim zdrowiu myśl nie tylko podczas wakacji, skrupulatnie smarując swoje ciało olejkami z filtrem. Jeśli lubisz opaleniznę i regularnie przebywasz na słońcu (częste egzotyczne wycieczki, opalanie w ogrodzie, regularne wakacje), konieczne są częste wizyty u lekarza oraz kontrola znamion. Warto zwrócić uwagę, że w takich krajach jak np. Australia zapadalność na czerniaka jest wielokrotnie większa niż w Polsce (jest to związane z położeniem geograficznym), ale umieralność jest znacznie niższa, właśnie dzięki profilaktyce. Badaj się!

Bezpieczne opalanie – o czym pamiętać?

Unikaj plażowania w godzinach, w których słońce świeci najmocniej – na opalanie nie wybieraj się nigdy w okolicach południa. Obficie i często aplikuj na całe ciało krem z wysokim filtrem, patrząc na jego datę przydatności (zeszłoroczny kosmetyk jest raczej do wyrzucenia) oraz pamiętając o wrażliwych rejonach ciała, takich jak usta czy ramiona. Nawet wodoodporny kosmetyk aplikuj jeszcze raz po każdej kąpieli i pamiętaj, że każdy preparat potrzebuje chwili czasu, żeby działać, więc smaruj siebie i rodzinę ok. 1,5 h przed wyjściem na zewnątrz. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu.

Zasady bezpiecznego opalania to wiedza niezbędna przed każdym urlopem. Weź sobie do serca nasze porady i chroń skórę swoją i swojej rodziny. Pamiętaj o odpowiedniej dawce płynów (opalana skóra potrzebuje więcej nawilżenia), zdrowej diecie i zawsze miej przy sobie środek na oparzenia. Przestrzeganie wszystkich zasad pozwoli Ci nie tylko na bezpieczne opalanie, ale i na zachowanie atrakcyjnej opalenizny przez długi czas.