Nietrzymanie moczu u młodych mam

Choć problemy z nietrzymaniem moczu u dorosłych zazwyczaj kojarzą nam się z osobami starszymi, to bardzo często dotyczą również młodych kobiet, które spodziewają się dziecka lub niedawno zostały mamami. Skąd to się bierze i jak można sobie poradzić w takiej sytuacji?

Nietrzymanie moczu u młodych kobiet bardzo często jest wynikiem porodu. Zarówno podczas porodu naturalnego, jak i nieprawidłowo przeprowadzonego cięcia cesarskiego może dojść do mechanicznego uszkodzenia mięśni dna miednicy, a tym samym do powstania problemów z utrzymaniem moczu. W przypadku porodu drogami natury najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, gdy główka dziecka jest duża lub jeśli zastosowano poród kleszczowy.

Nietrzymanie moczu, które pojawiło się w ciąży

Niektóre kobiety ciężarne zauważają, że doszło u nich do nietrzymania moczu. Jeżeli są to jednorazowe sytuacje spowodowane np. naciskiem płodu na układ moczowy, to po rozwiązaniu powinno wszystko wrócić do normy. Jednak w okresie oczekiwania na narodziny dziecka bardzo przydatna będzie higieniczna oddychająca bielizna, która nie dopuści do powstawania przykrego zapachu i widocznego przemoczenia spodni czy spódnicy.

Szacuje się, że aż 1/3 kobiet w ciąży ma problemy z nietrzymaniem moczu. Zazwyczaj jest to związane ze zwiększeniem częstości oddawania moczu, a także ilości produkowanego płynu przez organizm. Nie bez znaczenia są też zmiany hormonalne, do których dochodzi w organizmie kobiety w tym wyjątkowym okresie 9 miesięcy, a także kilku tygodniu połogu. Po tym czasie objawy nietrzymania moczu powinny minąć, ale jeśli tak się nie stanie, to niezbędna będzie konsultacja lekarska. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Na wizytę trzeba przyjść z pełnym pęcherzem, czyli na 1,5 godziny przed nią powinno się wypić kilka szklanek wody i już nie korzystać z łazienki aż do momentu opuszczenia gabinetu lekarskiego. Lekarz najprawdopodobniej najpierw zaleci wykonanie badań moczu, które wykluczą infekcję, a następnie skieruje pacjentkę do specjalisty – urologa.

Do momentu postawienia właściwej diagnozy może minąć trochę czasu, dlatego już po zauważeniu u siebie pierwszych symptomów nietrzymania moczu warto wyposażyć się np. w pieluchomajtki Seni dla dorosłych lub inne środki higieniczne, które zapewnią nam komfort oraz zamaskują nieprzyjemny zapach. Wszystkie tego typu produkty można kupić w dobrze zaopatrzonych aptekach internetowych, jak e-zikoapteka.pl. Zapoznaj się z ofertą na stronie http://www.e-zikoapteka.pl/pieluchomajtki-pieluchy-dla-doroslych.html