• Home
  • /
  • Choroby
  • /
  • Migrena, silny ból głowy podczas miesiączki – objawy i leczenie

Migrena, silny ból głowy podczas miesiączki – objawy i leczenie

Wiele kobiet musi każdego miesiąca walczyć z nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi miesiączce. Najczęściej jest to bardzo silny ból dołu brzucha, pachwin i kręgosłupa. Niektóre kobiety dodatkowo odczuwają ogromne zmęczenie i mają problem z koncentracją. Wiele z nich cierpi również na bardzo silne migreny miesiączkowe.

Na szczęście w dzisiejszych czasach znamy dużo sposobów, które pomagają rozwiązać każdy problem towarzyszący miesiączce. Ból podbrzusza, pachwin i pleców można złagodzić ciepłymi kompresami, lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi. Zmęczenie i problemy ze skoncentrowaniem się na pracy można rozwiązać większą ilością snu i wypoczynku oraz wyrozumiałością dla samej siebie. A migrenę? Jak poradzić sobie z bólem głowy pojawiającym się w czasie okresu?

Migrena w czasie miesiączki – jak ją rozpoznać i jak ją wyleczyć?

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, co to w ogóle jest migrena. Dlaczego powstaje i jak można ją złagodzić? Migrena to wyjątkowa przypadłość polegająca przede wszystkim na silnym bólu głowy. Ze względu na to, że towarzyszą jej też inne nieprzyjemne objawy, należy do chorób uciążliwych, a w niektórych przypadkach nawet prowadzących do depresji. Migrenie bardzo często towarzyszy również światłowstręt, nadwrażliwość na hałas i rozdrażnienie.

Jak złagodzić objawy migreny?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, kiedy migrena występuje oraz co nasila jej objawy. Lekarze zalecają prowadzenie specjalnego dzienniczka, ponieważ w ten sposób można najłatwiej zauważyć charakterystyczne dla danej osoby prawidłowości, czyli kiedy najczęściej powstaje ból głowy i co zwiększa jego siłę. Mając takie informacje można podjąć stosowne kroki, dzięki którym napady migrenowe będą rzadsze lub łagodniejsze.

W tym celu należy zapisywać w dzienniczku nie tylko moment wystąpienia migreny, ale również spożywane w danym dniu pokarmy, ponieważ niektóre z nich mogą nasilić dolegliwości bólowe. Do najczęściej niezalecanych pokarmów dla osób z migrenami należą: czekolada, żywność przetworzona zawierająca glutaminian sodu, sery pleśniowe, owoce cytrusowe. Niewskazane jest także spożywanie alkoholu. W niektórych rodzajach migren może pomóc mocna kawa, ale nie we wszystkich. Czasami wypicie kawy potęguje ból, dlatego każda osoba powinna sama na sobie sprawdzić, jak jej organizm reaguje na dużą dawkę kofeiny. Podczas ataku migreny lub w momencie spodziewania się bólu głowy, warto wypić dużą ilość wody z mikroelementami. Uzupełniając poziom mikroelementów w organizmie, a przede wszystkim magnezu i niacyny, można skutecznie ograniczyć ilość napadów bólowych lub przynajmniej zmniejszyć ich intensywność.

Ból głowy w trakcie okresu

Wiele kobiet zauważa, że silne bóle głowy występują u nich w trakcie miesiączki lub na jeden czy dwa dni przed krwawieniem. Takim osobom zaleca się prowadzenie kalendarzyka menstruacyjnego, dzięki któremu można wyliczyć kiedy pojawi się kolejna miesiączka oraz tym samym oszacować, kiedy można spodziewać się migreny. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala podjąć pewne kroki jeszcze przed pojawieniem się bólu, co znacząco obniża jego intensywność, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zapobiega migrenie. Co konkretnie należy zrobić? Przede wszystkim na dzień lub dwa przed spodziewaną migreną należy zażywać leki przeciwbólowe, najlepiej te, które są specjalne stworzone z myślą o osobach cierpiących na migrenowe bóle głowy. Można je kupić w każdej aptece bez recepty. Nie są drogie, a bardzo skuteczne. Miesiączkowemu bólowi głowy często towarzyszy również światłowstręt oraz nudności i wymioty, dlatego jeżeli jest to tylko możliwe, to warto zaplanować swoje obowiązki tak, by w dniach migrenowych można było sobie pozwolić na jak największy wypoczynek. Ewentualnym nudnościom i wymiotom można zapobiec poprzez stosowanie lekkiej diety, składającej się z częstych posiłków o niewielkiej wielkości. Należy podkreślić, że ogólnie spożywanie 5-6 małych posiłków w ciągu dnia pozwala ograniczyć ilość napadów migrenowych.

W przypadku migreny pojawiając się przed lub w trakcie okresu bardzo ważne jest zbadanie poziomu hormonów, dlatego wszystkie kobiety zmagające się z tym problemem powinny udać się do ginekologa. W wielu przypadkach po badaniach można przepisać pacjentce terapię hormonalną, która jest w stanie całkowicie wyleczyć migreny.

Nie tylko osoby z migreną miesiączkową powinny zasięgnąć porady lekarza. W zasadzie każda osoba cierpiąca na silne bóle głowy musi skonsultować to ze specjalistą. Przyczyny wystąpienia migreny mogą być różne. Włącznie z bardzo niebezpiecznymi schorzeniami, jak guzy uciskające na nerwy.

Artykuł powstał dzięki http://www.e-zikoapteka.pl/