Kosmetyki naturalne – co musisz o nich wiedzieć?

Segment kosmetyków naturalnych należy obecnie do najszybciej rozwijającego się na całym rynku kosmetyków. Według szacunków Global Kline’s Natural Care, w 2015 roku wartość europejskiego rynku kosmetyków naturalnych wynosiła 6,3 mld dolarów, a amerykańskiego – 5,8 mld dolarów, notując co roku dynamikę 10-procentową. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na naturalne produkty. Warto jednak uważać, ponieważ niektóre kosmetyki są naturalne tylko z nazwy.

 

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

 

Kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne skórze niż wyroby z chemicznymi dodatkami. Na rynku można znaleźć wiele różnych produktów z określeniami „bio”, „eko”, „organic”, ale zdarzają się również takie, które tylko z nazwy są naturalne, natomiast w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Najlepszym sposobem na to, żeby znaleźć prawdziwy naturalny produkt, jest dokładne zapoznanie się ze składem, który musi być podany na opakowaniu każdego produktu.

Przede wszystkim warto pamiętać, że te składniki, których zostało użytych najwięcej w recepturze danego kosmetyku, są wyszczególnione na pierwszym miejscu. Im bliżej końca listy, tym mniejsza zawartość danego składnika. Na co zwracać uwagę, poszukując naturalnych kosmetyków? Przede wszystkim nie mogą być one oparte na olejkach chemicznych i syntetycznych. W naturalnych produktach używa się tylko i wyłącznie olejów roślinnych, nierafinowanych i tłoczonych na zimno, a także nie ma żadnych składników, które są pochodnymi ropy naftowej. Ważne są także substancje, które łączą wodę z olejkami, czyli tzw. emulgatory. W kosmetykach naturalnych to znowu substancje tylko pochodzenia roślinnego, a w innych używa się PEG i PPG.

 

Należy również koniecznie zwrócić uwagę na konserwanty. O ile w zwykłych kosmetykach nierzadko stosowane są substancje wywołujące podrażnienia, alergie i mogące przyczyniać się do powstawania nowotworów (np. triclosany, formaldehydy), o tyle w naturalnych produktach używane są witaminy, olejki eteryczne lub alkohol roślinny. W takich kosmetykach stosuje się także detergenty naturalne, roślinne, a najczęściej jest to, po prostu, olej kokosowy. Zwykłe produkty wykorzystują, oczywiście, detergenty syntetyczne (SLS, SLES), które mogą przyczyniać się do łupieżu i wyprysków.

Natura ukryta w produktach

 

W przeważającej liczbie przypadków kosmetyki naturalne lepiej oddziałują na skórę i są dla nie bezpieczniejsze. Oczywiście, może zdarzyć się, że po użyciu niektórych z nich wystąpi na przykład wysypka, ale to już powodowane jest indywidualnymi skłonnościami alergicznymi i nie zdarza się tak często, jak przy zwykłych kosmetykach.

 

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku naturalnych produktów trzeba czasami czekać o wiele dłużej na efekty niż przy syntetycznych kosmetykach. Usunięcie przebarwień skóry czy złagodzenie zmarszczek może zając kilka tygodni lub nawet miesięcy, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na używanie kosmetyków naturalnych. Z drugiej strony większe bezpieczeństwo takich produktów dla ludzkiego organizmu może skutecznie zrekompensować tę niedogodność. Kosmetyki naturalne można również stosować do wszystkich rodzajów skóry i nie są testowane na zwierzętach.

Na rynku znaleźć już można coraz większą gamę naturalnych kosmetyków. Warto je jednak wybierać dokładnie i z rozwagę. Najlepiej kupować produkty, które posiadają certyfikaty (np. BDIH, Cosmebio), co jest gwarancją, że rzeczywiście są kosmetykami naturalnymi, bezpiecznymi dla ludzi.