• Home
  • /
  • Leki i Preparaty
  • /
  • Komary, muchy i kleszcze – 5 sposobów, jak sobie z nimi radzić podczas urlopu

Komary, muchy i kleszcze – 5 sposobów, jak sobie z nimi radzić podczas urlopu

Owady potrafią być prawdziwym utrapieniem podczas każdych wakacyjnych wojaży. Niepozwalające na sen muchy, atakujące zewsząd komary i niezwykle groźne kleszcze potrafią zepsuć humor bardziej niż kapryśna polska pogoda. Co zrobić, aby odstraszać owady i odpoczywać bez przeszkód? Mamy na to 5 dobrych sposobów!

Las, polana? Postaw na odpowiedni ubiór

Długi rękawy i nogawki, odpowiednie obuwie, kapelusz – wykonane z dobrego materiału skutecznie chronią nas przed atakiem kleszczy i komarów. Ważne, żeby ubrania były jednocześnie przewiewne i wygodne, aby zapewniały dostateczny komfort latem. Na spacerach warto unikać wysokich traw i polan – tam kleszcze bytują najczęściej.

Pamiętaj o dokładnym prysznicu

Komary do naszego ciała przyciąga zapach potu. W lecie pocimy się intensywniej, dlatego jeśli nie chcemy przyciągać komarów, musimy dbać o częsty i dokładny prysznic. Szczególnie wieczorem, kiedy udajemy się np. na grilla czy na spacer, bo komary o tej porze mają największą aktywność.

Stosuj środki na komary i kleszcze

Najlepsze są preparaty z DEET’em, warto jednak uważać, aby w środku nie było go za dużo – nie ma on pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Stosując preparat na skórę, konieczne jest zachowanie wszystkich środków bezpieczeństwa, m.in. zapobieganie dostania się preparatu do oczu. Środki te robią mniejsze wrażenie na kleszczach, ale i tak warto korzystać z tej możliwości.

Poznaj BHP w razie ugryzienia

Niestety, przed ugryzieniem kleszcza ciężko się uchronić. Konieczna jest obserwacja swojego ciała po każdym spacerze w miejscu jego bytowania – im szybciej go zlokalizujemy, tym lepiej. Kleszcza można wyjąć samodzielnie lub skorzystać z pomocy lekarskiej. Kleszcza ze skóry można usunąć zwykłą pęsetą. Przed zabiegiem kleszcza nie można niczym drażnić – ani dotykać, ani szarpać, smarować, czy spryskiwać czymkolwiek. Kleszcza chwyta się u nasady (nigdy za brzuch) i zdecydowanym ruchem wykręca w taki sposób, żeby jego głowa nie została w ciele. Po wyciągnięciu ranę należy zdezynfekować i obserwować, czy nie pojawia się zaczerwienie lub rumień. Kiedy ugryzie nas naraz więcej niż 4-5 kleszczy, konieczna jest wizyta u lekarza.

Chroń swojego psa

Nasze czworonogi wybitnie łatwo łapią kleszcze podczas codziennych spacerów. Nie tylko zagrażają one psiemu zdrowiu, ale i bezpośrednio nam – podczas głaskania i zabaw łatwo przenieść kleszcza na własną skórę. Obecnie coraz bardziej popularne są specjalne tabletki antykleszczowe, które w porównaniu do sprayów i obroży są odporne na deszcz i wodne kąpiele. O najlepsze metody warto spytać lekarza weterynarii.