• Home
  • /
  • Choroby
  • /
  • Kolki i wzdęcia u dzieci. Jak im zaradzić?

Kolki i wzdęcia u dzieci. Jak im zaradzić?

Kolki i wzdęcia to częsty problem u dzieci, szczególnie u noworodków i niemowląt. Twoje dziecko po posiłku jest marudne, podkurcza nóżki, oddaje gazy, ma twardy brzuszek i trudności z wypróżnianiem? A może zawsze płacze o określonych porach? To może być Wasz problem. Niestety, choć sposobów jest wiele, często ciężko poradzić sobie z tym kolkami i wzdęciami u dzieci – układ pokarmowy dziecka musi dorosnąć do przyjmowania pokarmów. Co robić, żeby załagodzić sytuację?

Wyeliminuj potencjalne powody

Nietolerancja laktozy, nieprawidłowa technika karmienia i zła dieta matki karmiącej piersią to najczęściej pojawiające się przyczyny kolek i wzdęć u maluchów. Dlatego jeśli karmisz piersią – przyjrzyj się swojej diecie. Jeśli butelką, upewnij się, że niemowlę nie jest uczulone na laktozę, najlepiej zmieniając mleko na takie, które jest przeznaczone dla dzieci z tym problem. Przeczytaj też o zasadach prawidłowego karmienia, niezależnie od tego, czy karmisz piersią czy butelką. Rozszerzasz dietę dziecku? Zwróć uwagę na to co je i wyeliminuj jedzenie słodkie, przetworzone i wzdymające.

Nic nie działa? Spróbuj łagodzić objawy

Kolki ustępują zazwyczaj w okolicach 4 miesiąca życia niemowlęcia. W wielu przypadkach ten okres trzeba po prostu przetrwać, starając się jak najbardziej łagodzić objawy. Nie bój się prosić o pomoc bliskich, jeśli jest taka potrzeba. Pomocne mogą być probiotyki, ogrzewanie brzuszka (ciepłe kąpiele, termofor), odbijanie po każdym karmieniu, kładzenie dziecka na brzuszku, masaże oraz bujanie, noszenie, przejażdżki samochodem.

Postaraj się zrelaksować

Zdenerwowanie u rodziców, a szczególnie u mamy, pośpiech przy jedzeniu, dużo stresu u malucha może być przyczyną kolek. Warto o tym wiedzieć i starać się wprowadzić w domu spokojną atmosferę, szczególnie, jeśli mówimy o problemach z brzuszkiem u noworodka i niemowlęcia. Poza spokojem przydatne będą też rytuały, dzięki którym maluszek czuje się bezpiecznie, bo zna następstwo kolejnych czynności.

Wzdęcia i kolki to częsty problem u małych dzieci i niemowląt, które niestety często spędzają sen z powiek rodzicom na początku ich rodzicielskiej drogi. W jakichkolwiek problemach ze zdrowiem maluszka najlepiej zgłosić się do pediatry – tylko lekarz pomoże właściwie zdiagnozować problem i pomóc uporać się z przykrymi dolegliwościami.