Katar – sposoby leczenia

Katar to ogólne określenie obecności wydzieliny w nosie, która zazwyczaj spowodowana jest infekcją, rozwijającą się w organizmie. Najczęściej do kataru dochodzi wtedy, gdy nasz organizm zostaje zaatakowany przez wirusy chorobotwórcze – rinowirusy.

Katar – przyczyny

Katar może się wytworzyć na drodze różnych procesów. Najczęściej dochodzi do przesączania się płynu z naczyń błony śluzowej nosa na zewnątrz. Innym winowajcą jest naturalna czynność gruczołów. W tych przypadku mówimy oczywiście o zdrowym katarze, naturalnej wydzielinie, która nawilża nasz nos. Natomiast katar infekcyjny występuje wtedy, gdy tej wydzieliny jest za dużo, pojawia się obrzęk nosa, a chory odczuwa nieprzyjemne objawy, jak na przykład trudności z oddychaniem.

Jak leczyć katar?

Skuteczne leczenie kataru polega na stosowaniu przynajmniej dwóch preparatów o właściwościach typowo leczniczych i łagodzących nieprzyjemne objawy. Można na przykład zastosować maść majerankową, która ułatwia oddychanie oraz lek zmniejszający nieżyt nosa i działający przeciwzapalnie. Przykładem takiego preparatu jest Vicks SymptoMed Complete, który zawiera paracetamol oraz chlorowodorek fenylefryny zmniejszający nieżyt nosa.

Katar można leczyć też innymi sposobami. Bardzo przydatne są aspiratory, które można podłączyć do odkurzacza (np. Katarek), by w ten sposób skuteczniej opróżnić zatoki z zalegającej wydzieliny. Taki sprzęt przyda się nie tylko w przypadku małych dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie wysiąkać nosa, ale także u dorosłych, którym przynosi ogromną poprawę samopoczucia.

Osoby posiadające w domu nebulizator do inhalacji powinny z niego skorzystać. Wystarczy użyć jednej ampułki z solą fizjologiczną i wykonać inhalację, by odczuć natychmiastową ulgę, która przejawia się przede wszystkim łatwością oddychania. Inną prostą, domową metodą walki z katarem, jest stosowanie inhalacji z naturalnymi olejkami. Wystarczy wlać kilka kropel olejku eterycznego do garnka z bardzo ciepłą wodą, przybliżyć do niego twarz i spokojnie oddychać. To jedna z najstarszych metod walki z katarem, którą stosowały już nasze prababcie.

Stosowanie leków na katar

Przyjmując leki na katar w pierwszym dniu wystąpienia nieprzyjemnych objawów, nie doprowadzamy do dalszego rozwoju choroby, a także wpływamy na  szybsze pozbycie się wydzieliny. Nie prawdą jest twierdzenie, że leczony i nieleczony katar trwa tydzień. Rozpoczynając terapię jak najwcześniej, jesteśmy w stanie maksymalnie skrócić okres choroby.

Leki na katar w formie tabletek, syropów i proszków do sporządzania ciepłego napoju, przyjmujemy tak często i w takiej ilości jak jest to podane na opakowaniu lub jak zalecił nam lekarz. Inne środki, jak maści, spraye, krople do nosa, można stosować według potrzeb, chyba że inaczej podano w ulotce.