• Home
  • /
  • Choroby
  • /
  • Depresja. Jak ją rozpoznać, jak wygląda leczenie? Dowiedz się, jak sobie pomóc!

Depresja. Jak ją rozpoznać, jak wygląda leczenie? Dowiedz się, jak sobie pomóc!

Na spadek chęci do życia mogą mieć wpływ również i inne czynniki – niesprzyjająca pogoda, zła dieta, złe zarządzanie swoim czasem, niewłaściwe życiowe priorytety. Nie każdy spadek nastroju to depresja, ale nie można też jej wykluczyć czy zbagatelizować. Kiedy warto udać się do lekarza?

Czy to depresja? Test na wykrycie tej choroby.

Depresja to najpopularniejsza choroba psychiczna na świecie, która z roku na rok dotyka coraz większej liczby osób. Żyjemy w zabieganym rzeczywistości, często pełnej złych emocji i niewłaściwych wartości – szklane ekrany pokazują nam tylko tragedie i ludzką niegodziwość, a nierealne wzorce w postaci wiecznie pięknych modelek i sportowców sprawiają, że czujemy się bezwartościowi. Nie ma żadnych wiarygodnych testów pozwalających na wykrycie depresji – do lekarza należy się zwrócić po 2 tygodniach silnych objawów – spadku nastroju, płaczu, niechęci do życia, braku wiary w swoje możliwości czy nadmiernej senności. Przedłużający się stan powinien nas alarmować i skłonić do wizyty u psychologa.

Depresja leczenie – jak wygląda?

Leczenie depresji zaczyna się od wizyty u psychologa, który decyduje o sposobie leczenia – nigdy nie można robić tego samodzielnie, stosując dostępne na rynku suplementy czy używki, które mogą jedynie pogorszyć stan chorego. Specjalista wie, jak leczyć choroby takie jak depresja. Leczenie jest zazwyczaj farmakologiczne, często chory musi również brać udział w indywidualnej terapii, podczas której doświadczony lekarz pomaga choremu pokonać trudne dla niego tematy. W takich psychoterapiach często bierze udział cała rodzina.

Depresja w ciąży – czy groźna dla dziecka?

Depresja przyszłych i młodych mam to bardzo częste zjawisko, które powinno natychmiast alarmować, zarówno kobietę, jak i jej najbliższych. Choroba ta niesie ze sobą ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, a nierzadko również kończy się ciężką chorobą u dziecka. Depresja w ciąży dotyka nawet kobiet, które planowały dziecko od lat – jest wiele przyczyn takiego zjawiska i nie można go ignorować. W przypadku pojawienia się choroby stosuje się różne metody leczenia, m.in. psychoterapię i fototerapię. Mają one wysoką skuteczność, leczenie farmakologiczne nie jest więc konieczne, co często uważa się błędnie za przeszkodę w leczeniu depresji w ciąży lub u kobiet karmiących.

Depresja to podstępna choroba – o ile ból zęba czy kolana potrafimy łatwo zdiagnozować i szybko udać się po specjalistyczną pomoc, o tyle choroby duszy łatwo nam bagatelizować lub leczyć samodzielnie, często przy pomocy środków, które zupełnie nie nadają się do tego celu. Psycholog jest lekarzem jak każdy inny, a depresja jest chorobą śmiertelną – warto mieć to na uwadze i chronić zarówno siebie, jak i swoich najbliższych. Pamiętajmy, że chorzy często ignorują objawy – dlatego po stronie bliskich jest uwaga i troska, która może uratować życie.