Czym są leki homeopatyczne – kiedy się je stosuje?

Co to jest homeopatia?

Skuteczność homeopatii opiera się na zasadzie podobieństwa. Choremu podaje się leki zawierające małą dawkę substancji aktywnych, które w większej ilości powodują u zdrowej osoby objawy, które obecnie obserwujemy u pacjenta. Homeopatia opiera się więc na przekonaniu, że to co wywołuje chorobę, może ją również uleczyć, przez pobudzenie organizmu do walki z wirusami i zwiększenie odporności.

Dwa rodzaje leków homeopatycznych

Leki homeopatyczne dzielimy na preparaty pojedyncze i złożone. Te pierwsze, wytworzone z jednego składnika mają zastosowanie przy różnych dolegliwościach. Złożone preparaty, tworzone z wielu różnych substancji aktywnych stosuje się zazwyczaj przy leczeniu jednej dolegliwości. Niezależnie od rodzaju muszą być one przepisane przez lekarza homeopatę i nie można ich stosować samodzielnie, nawet jeśli stosuje je osoba mająca podobne objawy do nas.

Na co stosuje się leki homeopatyczne?

Homeopatia znajduje zastosowanie jedynie przy chorobach, które nie są poważne i nie zagrażają bezpośrednio życiu. Jeśli stosowanie tego typu leków nie przynosi rezultatów, a objawy choroby się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem i przybrać tradycyjną metodę leczenia. Jedne z najpopularniejszych leków homeopatycznych w Polsce to Oscillococcinum i Drosetux. Istnieje więc duża szansa, że w przeszłości korzystaliśmy już z leków homeopatycznych, a nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy.

Zobacz: Skąd się biorą choroby weneryczne?, Leki na demencję bez recepty, Przerośnięty migdał u dorosłego

Czy leki te zagrażają zdrowiu?

Ogromną zaletą stosowania leków homeopatycznych jest fakt, że nie powodują one efektów ubocznych. Mogą z nich bez problemu korzystać osoby starsze lub dzieci. Jedynie w przypadku kobiet w ciąży oraz niemowląt poleca się konsultacje z lekarzem.

W polskich aptekach istnieje ponad 300 leków homeopatycznych, dostępnych w różnej postaci – tabletek,  syropów, kropli, maści, a nawet czopków. Warto wiedzieć, czym jest homeopatia i w jakich wypadkach ma zastosowanie, aby korzystać z jej zalet w sposób wartościowy dla naszego organizmu. Należy jeszcze raz podkreślić, że nie znajduje ona zastosowania przy ciężkich chorobach, w szczególności tych zagrażających życiu chorego.