• Home
  • /
  • Choroby
  • /
  • Choroby weneryczne – czym są? skąd się biorą? jak zapobiegać?

Choroby weneryczne – czym są? skąd się biorą? jak zapobiegać?

Jednoznacznie wskazują to wyniki badań – chorujemy często, mamy problem z wczesną diagnozą tego typu problemów, nie dbamy o siebie. Problem ten dotyczy również, albo nawet przede wszystkim, ludzi młodych, którzy wychowani inaczej niż ich rodzice i dziadkowie, powinni zdawać sobie sprawę z tych zagrożeń. Niestety, praktyka pokazuje, że nasza wiedza na temat chorób wenerycznych jest nikła.

Jakie są najczęściej spotykane choroby weneryczne?

Najpopularniejsze choroby weneryczne w Polsce to rzeżączka, opryszczka, zakażenie wirusem HPV, chlamydia oraz niestety, również AIDS. Wszystkie te choroby są przenoszone podczas kontaktu seksualnego, co nie oznacza, że część z nich nie można zarazić się również w inny sposób. Nieleczone choroby weneryczne prowadzą do wielu groźnych chorób oraz mogą powodować np. bezpłodność. Dlaczego tak ważne jest odpowiednie postępowanie.

Choroby weneryczne. Jak zapobiegać?

Najprostszy, najbardziej dostępny i jeden z najtańszych sposobów, który jednocześnie zapobiega zapłodnieniu, to prezerwatywa. Dzięki niej uniemożliwiony jest kontakt między błonami śluzowymi partnerów, a co za tym idzie, zabezpieczenie nas przed groźnymi patogenami znajdującymi się w wydzielinach narządów płciowych. Należy je stosować podczas każdego stosunku, w którym nie jesteśmy pewni, co do stanu zdrowia partnera. Choć nie dają 100% gwarancji, warto je stosować.

To nie tylko choroby ryzykantów

Wiele osób nie myśli o chorobach wenerycznych dlatego, że uważa, że ich nie dotyczą. Przez wiele lat istniał pogląd, że choroby przenoszone drogą płciową dotyczą tylko narkomanów, osób homoseksualnych, regularnie zmieniających partnerów. Nie jest to do końca prawda. Czasem chorować może ktoś, kto nawet nie zwraca naszych podejrzeń, więcej – sam nie zdaje sobie z tego sprawy! Ponadto jedna z najgroźniejszych chorób, AIDS, przenoszona przez wirus HIV, zraża poprzez krew osoby zakażonej. Przypadkowy kontakt z nią może dotyczyć nawet stałych partnerów. Warto o tym pamiętać.

Choroby weneryczne to choroby wstydliwe. Dlatego tak często uważamy, że nas nie dotyczą, nie idziemy do lekarza z pierwszymi, niepokojącymi objawami, a nowego partnera nie prosimy o badania, w obawie o jego niekorzystną reakcję. Jednak leczenie chorób wenerycznych jest nierzadko skomplikowane, długotrwałe i bolesne. Może powodować bezpłodność, a nawet (jak w przypadku AIDS) śmierć. Dlatego dbajmy o nasze zdrowie i zapomnijmy o wstydzie, albo unikajmy przygodnych kontaktów seksualnych. Każdy z nas ma wybór.