• Home
  • /
  • Porady
  • /
  • Choroba lokomocyjna u dzieci. Co robić?

Choroba lokomocyjna u dzieci. Co robić?

Dobrze zaplanowana podróż to klucz do pokonania choroby lokomocyjnej. Jeśli dolegliwości Twojego dziecka nie raz już zepsuły Wam radość z wyjazdu, warto spróbować znaleźć remedium na tą przypadłość. Pocieszeniem może być fakt, że w przypadku dzieci choroba lokomocyjna nasila się z wiekiem – najsilniej odczuwana jest w okolicach 12 roku życia – a następnie stopniowo zaczyna się zmniejszać. Jakie są sposoby na chorobę lokomocyjną?

Przodem do kierunku jazdy

O ile Twoje dziecko nie jeździ już w foteliku tyłem do kierunku jazdy, warto przypilnować, żeby patrzyło przed siebie, a nie na boki czy zaglądało do wnętrza samochodu. Jeśli to możliwe, najlepiej żeby siedziało z przodu – w tym miejscu dolegliwości są najmniejsze, a patrzenie przed siebie zupełnie naturalne.

Lekki posiłek przed i w trakcie

Przed jazdą najlepiej jeśli dziecko zje lekki posiłek – ten ciężkostrawny może spotęgować dolegliwości i wywołać wymioty. Na następną przekąskę, już w trasie, najlepiej się zatrzymać i zrobić postój. Jedzenie w samochodzie (szczególnie produktów o intensywnym zapachu) również nie wpłynie dobrze na dziecko.

Atrakcje, atrakcje i jeszcze raz atrakcje!

Wspólne gry, śpiewy i opowieści – umilaj dziecku przejazd, aby zmniejszyć stres. Dobra zabawa pozwala również zapomnieć o przykrych dolegliwościach. Dobre przygotowanie to podstawa! Do samochodu zabierz koniecznie ulubione zabawki Twojego dziecka, możesz nagrać mu nową bajkę czy zagrać w różne gry słowne czy zgadywanki. To pomoże Twojemu dziecku poczuć się lepiej.

A w samochodzie…

W samochodzie staraj się unikać intensywnych zapachów – jedzenia, środków zapachowych itd. Jeśli to możliwe, uchylaj też okno, aby w środku nie brakowało świeżego powietrza.

Zaplanuj postoje i czas jazdy

Częste postoje to możliwość rozprostowania nóg i świetne remedium na chorobę lokomocyjną, pozwalające złagodzić jej objawy. Czeka Was długa droga? Wyruszcie w trasę wczesnym rankiem lub w nocy, kiedy maluch śpi, a zniesie podróż lepiej.

Pamiętajmy, że nawet najlepszym może zdarzyć się wpadka. Dlatego na podróż bądźmy przygotowani i zaopatrzmy się np. w worki papierowe. Nie złośćmy się również na dziecko, to nie jego wina, a stres i nerwy tylko pogorszą sprawę. Większość dzieci wyrasta z choroby lokomocyjnej – część w wieku przedszkolnym, część w okolicach 11-12 roku życia. Do tego czasu cała rodzina musi sobie jakoś radzić.