• Home
  • /
  • Inna
  • /
  • Choroba lokomocyjna. Jak jej przeciwdziałać?

Choroba lokomocyjna. Jak jej przeciwdziałać?

Choroba lokomocyjna (nazywana też kinetozą) może uprzykrzyć nie tylko weekendowy czy wakacyjny wyjazd, ale nawet wypad do znajomych na drugi koniec miasta. Dolegliwość ta nie dotyczy tylko samochodu – równie dobrze możemy źle czuć się w pociągu, na statku (choroba morska) czy w samolocie. Szacunkowo dotyczy aż co trzecią osobę i nie omija również zwierząt. Twój błędnik nie może zrozumieć współczesnego świata i płata Ci figle? Sprawdź, co możesz zrobić!

Przyczyny choroby lokomocyjnej czyli szaleństwo błędnika

Choroba lokomocyjna wynika ze sprzecznych bodźców odbieranych przez mózg w sytuacji, kiedy jedziemy rozpędzonym pojazdem. Kiedy błędnik (narząd znajdujący się w naszym uchu) przesyła do mózgu informacje o przyśpieszeniach i zwrotach, nasze oczy w tym samym czasie informują o tym, że jesteśmy w jednym miejscu i wcale się nie ruszamy – siedzimy przecież wewnątrz pojazdu. Lub odwrotnie – błędnik uważa, że siedzimy, a oczy, widząc ruch za oknem, przesyłają informacje o ruchu. Ta sprzeczność odbieranych sygnałów powoduje działania niepożądane, które nazywamy chorobą lokomocyjną.

Objawy choroby lokomocyjnej

Najczęściej pojawiające się objawy choroby lokomocyjnej to wymioty, nudności, bóle głowy, ogólne złe samopoczucie, suchość w ustach. Głównie dotyczą one samochodu – w pociągach, samolotach i na statkach choroba towarzyszy nam rzadziej, ze względu na bardziej równomierną „jazdę” – mniej zakrętów, przyśpieszeń itd.

Jak można zapobiec chorobie lokomocyjnej?

Na szczęście jest wiele sposobów na chorobę lokomocyjną. Należy zawsze siadać przodem do kierunku jazdy, nie jeść w czasie podróży (i nie przejadać się przed), patrzeć przed siebie (a nie na migające drzewa itd.) oraz robić częste przerwy i dobrze wietrzyć pojazd.

W samochodzie nie powinno być też silnych zapachów (np. środków zapachowych), a współpasażerowie powinni unikać spożywania posiłków o intensywnym zapachu. Osoby z chorobą lokomocyjną nie mogą czytać, ani korzystać z urządzeń elektrycznych w podróży – zazwyczaj nawet chwila patrzenia się na coś wewnątrz pojazdu (np. pisanie sms’a) nasila dolegliwości choroby.

Można też skorzystać z farmakologii – w aptece dostaniemy specjalne leki na chorobę lokomocyjną. Pamiętajmy jednak, że nie mogą z nich korzystać kobiety w ciąży, dzieci poniżej 2-3 roku życia oraz kierowcy.

Objawy choroby lokomocyjnej nasila również stres – należy więc koniecznie zrelaksować się przed podróżą, być wyspanym i w ogólnie dobrym stanie fizycznym. Odpowiednie warunki i komfort podróży również są bardzo ważne.

Przed każdą podróżą zadbajmy więc najpierw o swoje dobre samopoczucie, potem o dobry komfort jazdy (dobrze wywietrzony samochód, miejsce przy skrzydłach samolotu, lepszej klasy przedział), a na końcu sięgnijmy po lekarstwo, jeśli będzie taka konieczność.