• Home
  • /
  • Choroby
  • /
  • Choroba lokomocyjna – jak sobie z nią radzić?

Choroba lokomocyjna – jak sobie z nią radzić?

Kinetoza, czyli choroba lokomocyjna, najczęściej kojarzy nam się z wiekiem dziecięcym. I słusznie, choć nie wszyscy dorośli mieli to szczęście, by z niej wyrosnąć. Objawia się złym samopoczuciem, zawrotami głowy, mdłościami, a czasem również silnymi wymiotami, które pojawiają się w momencie podróżowania samochodem, autobusem, samolotem czy statkiem.

Choroba lokomocyjna jest efektem złej pracy błędnika, czyli tzw. ośrodka równowagi, znajdującego się w uchu wewnętrznym. Błędnik współpracuje ze wzrokiem i w normalnej sytuacji pozwala zachować równowagę.

W przypadku podróży samochodem, osoba nadwrażliwa lub z upośledzoną pracą błędnika, może narzekać na złe samopoczucie i nudności. Dlaczego? Ponieważ jadąc samochodem czy płynąc statkiem jesteśmy narażeni na ciągłe drgania, a nasz błędnik „odczuwa kołysanie”, przy czym wzrok wyłapuje w miarę statyczny obraz. Taki miszmasz doprowadza do nieprzyjemnych objawów.

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną?

Najskuteczniejszym sposobem jest zażycie preparatów na chorobę lokomocyjną, które można kupić w każdej aptece. Osoby starsze nie zawsze są do nich przekonane, ponieważ kojarzą im się z sennością, zmęczeniem i złym nastrojem. To skutki uboczne działania preparatów starszej generacji. W dzisiejszych czasach sprzedawane są nowoczesne preparaty na chorobę lokomocyjną, które takich objawów nie dają.

Przyjmowanie preparatów na chorobę lokomocyjną daje najlepsze efekty, ale są też inne sposoby, które można uznać za wspomagające. Niektóre osoby twierdzą, że uchylenie okna w samochodzie lub siedzenie w autobusie na krześle nieustawionym tyłem do kierunku jazdy, zmniejsza nieprzyjemne objawy. Dobrym sposobem jest również niepatrzenie w jeden punkt przez dłuższy czas. Najlepiej zerkać gdzieś ponad linię horyzontu. Sprawdź ofertę preparatów na chorobę lokomocyjną na stronie http://www.e-zikoapteka.pl/leki-na-chorobe-lokomocyjna.html

Jak przygotować się do podróży, jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną

Osoby nadwrażliwe powinny odpowiednio przygotować się do podróży, by zagwarantować sobie jak najlepsze samopoczucie w trakcie jej trwania. Nie należy podróżować z pustym żołądkiem, a na godzinę przed wyjazdem trzeba przyjąć porcję preparatu przeciw chorobie lokomocyjnej.