• Home
  • /
  • Choroby
  • /
  • Choroba afektywna dwubiegunowa – czym jest oraz jakie są objawy?

Choroba afektywna dwubiegunowa – czym jest oraz jakie są objawy?

Choroba afektywna dwubiegunowa – co to oznacza?

Choroba ta często błędnie nazywana jest depresją dwubiegunową. O tym schorzeniu mówimy, kiedy u pacjenta występują naprzemiennie epizody manii (lub hipomanii) z epizodem depresji. Nawroty poszczególnych faz różnią się od przebiegiem, czasem, nasileniem i podatnością na leczenie. Epizody mogą występować raz na kilka lat, mogą również kilka razy w roku – z depresji do hipomanii chory może przechodzić nawet w ciągu jednego tygodnia albo nawet tego samego dnia.

Najczęściej wyróżniają się 4 odmiany zaburzenia afektywnego dwubiegunowego:

  • Typ 1 – epizody depresyjne i maniakalne o kilkumiesięcznym czasie trwania i o dużym nasileniu
  • Typ 2 – objawy manii i depresji trwają razem do trzech tygodni
  • Rapid cycling – cztery różne epizody zaburzeń afektywnych w ciągu 1 roku
  • Ultra rapid cycling – nawet kilkanaście faz depresyjnych i maniakalnych w ciągu roku
  • Typ sezonowy – fazy występują w zależności od pory roku – jesienią i zimą pojawia się epizod depresyjny, mania pojawia się w okresie wiosenno-letnim

Objawy poszczególnych epizodów

Popularne objawy epizodu depresyjnego to obniżenie nastroju i samooceny, kłopot z podejmowaniem jakichkolwiek codziennych czynności (np. wstaniem z łóżka), problemy ze snem, myśli samobójcze, problemy z koncentracją, halucynacje. Kontakt z chorym jest często utrudniony, ma on problem z formułowaniem myśli, przesypia całe dnie itd.

Najczęściej pojawiające się objawy hipomanii i manii to odwrotność depresji – chory ma gonitwę myśli, czuje przymus mówienia, często mówi szybko i nieskładnie, przesadnie wierzy w swoje możliwości, podejmuje lekkomyślne działania, nie ma potrzeby snu, często występuje również odhamowanie seksualne. Nie możliwość wykonania jakiś czynności, pojawienie się przeszkód na drodze chorego może powodować agresję lub autoagresję.

Dlaczego to takie trudne?

Choroba ta ma negatywne skutki na funkcjonowanie człowieka w każdym aspekcie – społecznym, zawodowym, rodzinnym czy ekonomicznym. Poszczególne epizody wpływają destrukcyjnie na cały organizm. Stany depresyjne, trwające wiele miesięcy, wykluczają chorego z życia i często prowadzą do samobójstw. Mania, choć wydaje się mniej poważnym etapem, wcale takim nie jest. Chory, przekonany o swoich możliwościach, może chcieć podnieść ciężki przedmiot (np. szafę), skoczyć z dużej wysokości itd. Poczucie mocy i szczęścia z równoczesnym całkowitym brakiem krytycyzmu może prowadzić również do ryzykownych zachowań – bójek, hazardu itd.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie z reguły jest farmakologiczne, chory musi brać leki do końca życia. Niezbędna jest również psychoterapia. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić elektrowstrząsy, które zazwyczaj przynoszą bardzo dobre rezultaty. Ważna jest również edukacja chorego na temat zaburzeń i objawów, które następują przed kolejną fazą.

Choroba afektywna dwubiegunowa jest niezwykle ciężkim schorzeniem psychicznym. Odpowiednio leczona może powodować wydłużenie remisji i dać szansę na normalne życie. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów u siebie lub kogoś bliskiego, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza psychiatry, który zdiagnozuje chorobę. Jest to pierwszy krok do leczenia.