• Home
  • /
  • Choroby
  • /
  • Ból stawów i mięśni – jak sobie z nim radzić?

Ból stawów i mięśni – jak sobie z nim radzić?

Czy wiesz, że bóle mięśniowo-stawowe mogą mieć wiele przyczyn i wcale nie być bezpośrednio związane z samymi mięśniami i stawami? Najczęściej pojawiającym się powodem bólu w okolicach mięśni i stawów są przeciążenia, urazy, nadmierne rozciąganie, brak ruchu, długotrwałe siedzenie w jednym miejscu, niewłaściwa pozycja ciała itd. Jednak przewlekłe bóle stawowo-mięśniowe mogą być związane z poważnymi chorobami układu nerwowego czy infekcji. Sprawdź potencjalne przyczyny problemu.

Bóle mięśni i stawów spowodowane urazami

Zwichnięcia stawów, naciągnięcie mięśni, przeforsowanie – jeśli ból pojawił się nagle, w sytuacji dużego wysiłku fizycznego, możemy uznać uraz za przyczynę naszych dolegliwości. Problem ze stawami dotyczy również osób z nadwagą i otyłością, prowadzących siedzący tryb życia. W pierwszym przypadku (uraz) należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci nam odpowiednią terapię. Natomiast w drugim przypadku najważniejsza jest zmiana trybu życia.

Infekcje wirusowe przyczyną bólu stawów i mięśni

Ostre infekcje, takie jak grypa, przeziębienie, ospa wietrzna czy różyczka mogą wywoływać bóle mięśniowo-stawowe obok tradycyjnych objawów, takich jak gorączka, kaszel, ból gardła, katar i rozbicie. W przypadku ospy wietrznej pojawia się również wysypka. Ból ustępuje po zażegnaniu choroby.

Niedoczynność tarczycy a ból stawów i mięśni

Niedoczynność tarczycy to coraz popularniejsza choroba, która może objawiać się również dolegliwościami ze strony narządów ruchu, a więc wywoływać bóle i sztywność stawów i mięśni. Jeśli masz niedoczynność tarczycy i problem z wchodzeniem po schodach, cierpisz na bolesne skurcze mięśni (np. po wysiłku fizycznym), obrzęki, ograniczone ruchomości stawów – warto się przebadać pod tym kątem.

Uwaga: Borelioza!

Borelioza, czyli choroba wywołana ugryzieniem kleszcza, powoduje szereg przykrych objawów, takich jak rumień wędrujący (w miejscu ugryzienia owada), bóle głowy, mięśni, bóle stawów, gorączka. Jeśli możemy przypuszczać, że nasze pogarszające się samopoczucie jest wywołane ugryzieniem kleszcza, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Bóle mięśni i stawów a niedobór potasu

Pełnowartościowa dieta jest kluczem do naszego zdrowia. Ból mięśni i stawów może mieć swoją przyczynę w niedoborze potasu, który jest odpowiedzialny m.in. za prawidłową pracę mięśni. Bóle i skurcze mięśni nóg, podenerwowanie czy zmęczenie może być spowodowane brakiem tego pierwiastka.

Sprawdź leki i suplementy diety, które wspomagają stawy i kości podczas bólu i zapalenia.