• Home
  • /
  • Porady
  • /
  • 5 rzeczy szkodzących twojemu żołądkowi

5 rzeczy szkodzących twojemu żołądkowi

Zdrowie zaczyna się na talerzu, czyli trawienie ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. W związku z tym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to co jemy, ale również jak jemy. Dbając o swój układ pokarmowy, a przede wszystkim o żołądek, dbamy po prostu o własne zdrowie.

Jakie sygnały wysyła nasz żołądek, że dzieje się z nim coś niedobrego?

Zazwyczaj jest to ból brzucha, pieczenie, uczucie przelewania się w żołądku, zaparcia, gazy lub biegunki. To wszystko to właśnie sygnały świadczące o tym, że nie postąpiliśmy z naszym układem trawienia jak należy i dostarczyliśmy mu czegoś, co szkodzi.

5 produktów, których lepiej unikać

Dietetycy wymieniają 5 głównych produktów spożywczych, które są niewskazane i źle wpływają na pracę nasze żołądka i całego układu trawiennego. Warto zapamiętać sobie listę tych produktów i się ich po prostu wystrzegać.

  1. Tłuste i słodkie

Tłuste i słodkie produkty spożywcze są bardzo niezdrowe, ponieważ utrudniają trawienie, a spożywane w nadmiernych ilościach doprowadzają do powstania różnych chorób, jak np. cukrzyca. Dodatkowo przyczyniają się do występowania stanów zapalnych oraz choć dostarczają dużej ilości energii, to nie odżywiają organizmu, tylko doprowadzają do osłabienia.

Ciasta z kremami, bita śmietana, słodzone mleka skondensowane – tego unikaj!

  1. Słone przekąski

Chipsy, paluszki, chrupki i słone orzeszki to kolejne produkty zakazane. Zbyt duża ilość soli w połączeniu z tłuszczem nigdy nie była i nie będzie korzystna dla naszego zdrowia. Przede wszystkim przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi oraz zatrzymywania wody w organizmie.

Niewskazane są także inne produkty z dużą ilością soli, jak dania w proszku, potrawy wędzone, kostki rosołowe czy gotowe mieszanki przypraw.

  1. Słodkie napoje gazowane

Kolorowe napoje gazowane zawierają wiele sztucznych składników oraz ogromną ilość cukru. Dodatkowo mają w sobie gaz, który bardzo często przyczynia się do powstania uciążliwych kłopotów trawiennych, jak wrażenie rozdętego brzucha, kolki, gazy czy nawet zgaga.

  1. Alkohol i inne używki

Niewiele osób wie, jak bardzo musi się napracować nasz żołądek, by strawić alkohol lub poradzić sobie z silną kawą, którą wypiliśmy w nadmiernej ilości. Alkohol dodatkowo bezpośrednio uszkadza żołądek, a szczególnie źle wpływa na wątrobę.

  1. Zły sposób jedzenia

Choć sposób jedzenia nie jest rodzajem zakazanego pokarmu, to również znalazł się na tej liście, ponieważ jest równie niebezpieczny co rzeczy znajdujące się w wyżej wymienionych punktach. Jedzenie w pośpiechu, połykanie dużych kawałków pokarmu bez dokładnego przeżuwania to najprostsza droga do kłopotów trawiennych, a przede wszystkim do wystąpienia silnej niestrawności. Nie zaleca się spożywania również zbyt gorących pokarmów. Posiłki należy jeść powoli, w spokoju, na siedząco, dokładnie przeżuwają każdy kęs.